Şampuan Tek Başına Durdurmaz!

“Saç dökülmesini önleyen şampuan” cümlesini şöyle algılıyoruz: Bununla yıkarsam saçım artık dökülmeyecek!

Oysaki şampuan bir ilaç değildir ve sadece saçları temizlemek için kullanılan, kafanızda en fazla 1-2 dakika kalan bir kozmetiktir. Yani işi “temizlemektir.” Üstelik %90’a yakını sudan ibaret olan şampuanların böyle bir çözüm sunmasını beklemek, sadece su içerek şişmanlamayı beklemekten farkı yoktur.

Peki, o zaman saçları dökülen kişiler için üretilen şampuanların üzerinde neden “saç dökülmesine karşı” yazar? Çünkü zaten düşmek için bahane arayan, zar zor deride tutunan cılız saç telinin hırpalanmadan temizlenmesi gerekir. Sert içerikli diğer temizleyiciler telin düşmesini çabuklaştıracaktır ondan!

Dökülme karşıtı şampuanların içerikleri naziktir. Birkaç gün sonra düşecek olan saç telinin gidişini hızlandırmaz o kadar! Kafa derisindeki kiri, tozu, yağı temizlerken saç tellerinin üzerinde büyüdüğü bu alanın doğal yapısını zedelememek gerekir. Bu nedenler adları “dökülmeyi önleyen” şampuandır.

İlgili resim

Dökülme karşıtı şampuanlar mentollü, serinletici içerikleriyle ferah hissetmenizi sağlar, mineral içerikleriyle kafa derisinin fizyolojik dengesinin yapılandırılmasına yardımcı olur kan dolaşımını aktive eder, iyidir. Tamam. Elbette saçlı derinin kan dolaşımının artırılması, minerallerle takviye edilmesi, yeni çıkacak olan saç tellerinin güçlenmesine yardım eder. Ama deri, şampuanın içindeki bu katkılardan bir dakika içinde gerektiği kadar yararlanamaz.

Saç dökülmesi “hormonların”, “stresin”, “saçlı derinin” sorunudur. Saç tellerinin tutunduğu, beslendiği ve büyüdüğü yüzey kafa derisi olduğuna göre; saç dökülmesini, saçlı deride daha uzun süre kalması gereken ve emilebilen yapıya getirilmiş saç tonikleri, ampulleri, losyonları durdurur.

Bir de şartı vardır: Saçın büyüme döngüsü olan “3 ay boyunca” düzenli kullanmak.

Saçınız bugün dökülüyor ise bu üç ay önceki bir sebepten dolayı yerinde tutunamaz olmasından dolayıdır. Yani sebebi bu günde aramamanız gerekiyor… Tonikle bugün desteklemeye başladığınızda, şu an büyümek için bekleyen saç teli üç ay sonra sizin görebileceğiniz sağlığına kavuşacak. Dökülme karşıtı tüm serumların üzerinde “düzenli en az 3 ay kullanın” denilmesinin sebebi budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Reklam: info@nerodijital.com

Basın: info@sosyetiq.com