Kök hücre tedavisiyle zamanı 5 yıl geriye alın

Kişinin kendi dokularından alınan parçanın laboratuvar ortamında çoğaltılıp enjekte edilmesiyle uygulanan yöntem güçlü etkileri nedeniyle tercih ediliyor.

Uygulama, özellikle ameliyat olma düşüncesinden korkanlar için cildin tüm hasarını silerken zamanı 5-10 yıl geriye götürüyor.

Takvime bir bakmışsınız yıllar geçip gitmiş. Zaman geçerken de cildinizden birçok şeyi alıp götürmüş, yerine kırışıklıklar, lekeler, pürüzler bırakmış. Yaşlanma gerçeğiyle aynada baş başa kaldınız. Gençlik fotoğraflarınıza bakıp bakıp iç geçirirken, kendiniz için bir şeyler yapmaya karar verdiniz. Elbette çok sayıda estetik ve kozmetik uygulama var.

Özellikle ameliyat olmak düşüncesi sizi korkutuyor, cildinizin tüm hasarını onaracak, zamanın izlerini silecek ve sizi 5-10 yıl geriye götürecek, tüm bunları yaparken de doğallığınızı bozmayacak bir müdahale istiyorsanız kök hücre tedavisini deneyebilirsiniz. Tıpta otologfibroblast enjeksiyonu, halk arasında ise gençlik aşısı olarak bilinen kök hücre tedavisi,  doku mühendisliğiyle geliştirilmiş olup, son zamanların sıkça başvurulan yaşlanma karşıtı uygulamalarından biri oldu.

Derideki fibroblast’ı artırıyor

Cilt yaşlanmasıyla beraber derideki fibroblast adı verilen kök hücrelerin hem sayıları azalır, hem de yeni kollajen ve elastin üretme yeteneklerini kaybederler. Sonuç olarak da çökmüş, sarkmış, kırışmış ve mat görünen bir cilt ortaya çıkar. Kök hücre tedavisinde amaç derideki fibroblast sayısını artırmaktır.

Kişinin genellikle hiç güneş görmemiş bir bölgesinden (sıklıkla kulak arkası) alınan bir doku parçası, laboratuvar ortamında kişinin kendi kanı ile hazırlanan kültürde 4-6 hafta süresince çoğaltılır. Yeterli miktarda fibroblast elde edilince, kişinin uygun görülen düzeltilmek istenen alanlarına enjeksiyon yapılarak uygulanır. Her seansta yaklaşık 1-2 ml fibroblastyani 10-30 milyon fibroblastkullanılır. Bu tedavi  4-6hafta aralıklarla 2-3 seans olarak tekrarlanabilir.

Kendi dokunuzla yenilenme

Kişinin kendi dokusuyla yenilenme sağlayan bu yöntem dudak dolgunlaştırma, kırışıklıkları yok etme, ciltte canlanma gibi gençleştirme amaçlı kullanılabileceği gibi saç dökülmesi tedavisi, çatlaklar, sivilce izleri, yanık, ameliyat gibi yara izlerini gidermek amacıyla da kullanılabiliyor. Beklenen etki enjeksiyondan 1 ay sonra görülmeye başlanıyor. Çünkü deriye enjekte edilen hücrelerin yerleşip yeni kollajen ve elastin üretmesi ve cildin yenilenmesi için zamana ihtiyaç vardır.

Fibroblastlar en az 4-5 yıl genç kalır ve görevlerini yapmaya devam ederler, dolayısıyla da uygulama sonrası elde edilen sonuç uzun süre etki eder. İstenirse 5 yıl sonra işlem tekrar edilebilir.Kişinin kendi hücrelerinden üretilmiş bir malzeme kullanıldığı için herhangi bir yan etki riski taşımayan bu işlem, güçlü etkileri nedeniyle son yılların sık tercih edilen yaşlanma karşıtı uygulamalarından biri kabul ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Reklam: info@nerodijital.com

Basın: info@sosyetiq.com