Duşta Bizi Bekleyen Tehlike: Sülfat

Sülfatlar temizlik maddeleri olarak kullanılan kimyasallardır. Ev temizleyicilerinde, deterjanlarda bulunurlar. Buraya kadar her şey doğal ama bir şeyde daha bulunur; şampuanda…

Şampuanda iki ana tip sülfat kullanılır: sodyum lauril sülfat ve sodyum lauret sülfat. Bu sülfatların amacı saçınızdaki yağı ve kiri temizlemek için köpüren bir etki yaratmaktır. Şampuanınız duşta kolayca köpük yaparsa, sülfat içermesi çok yüksek olasılık.. Sülfat içermeyen şampuanlar çok az veya hiç köpürmez.

Şampuanda sülfat kullanımı son yıllarda tartışmalıdır. Bazı insanlar sülfatların sağlığınıza doğrudan zarar verebileceğine inanmaktadır. Şampuan birçok durumda günlük olarak kullanıldığından, sülfatlara bu kadar maruz kalmanın ciddi risklere yol açabileceği düşünülmektedir. Sülfatlar kanser nedeni olarak da tanımlandı, ancak daha fazla bilimsel kanıt bu iddiaları reddetti.

Bununla birlikte, bu kanıtla sülfat içeren şampuanın herkes için güvenli veya uygun olduğu anlamına gelmez.

Sülfatlar saçınızdaki kiri ve yağı gidermede etkili olsa da, sorun bu bileşenlerin bazı insanlar için çok güçlü olabilmesidir. Hassas bir cildiniz veya saçınız varsa; veya bu tür kimyasallara karşı herhangi bir alerjiniz veya hassasiyetiniz varsa sülfatlara iyi yanıt veremeyebilirsiniz.

Sülfat içermeyen şampuan, rosacea hastaları için Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD) tarafından da önerilmektedir . Bunun nedeni, içeriğin cildi rosacea ile tahriş ettiği ve kafa derinizin yanı sıra yüzünüzde, omuzlarınızda ve sırtınızda semptomlara yol açabileceğidir. Rosa Hastalığınız varsa , şampuanlarda koku, alkol ve asitler gibi bilinen diğer tahriş edici maddelerden de kaçınmak istersiniz.

Ayrıca AAD; egzama, kontakt dermatit veya hassas cildiniz varsa sülfatlardan kaçınmalısınız diyor. Sülfat içeren şampuanlardan kaynaklanan herhangi bir potansiyel etki, bu tür ciltleri tahriş edebilir.

Sülfatlara duyarlıysanız alerjik bir reaksiyon da mümkündür. Bu durumda, sülfat şampuanı kullandıktan sonra kafa derisi ve yüzünüzde aşağıdaki semptomlardan bir veya daha fazlasını fark edebilirsiniz:
Kırmızılık
Cilt döküntüsü
Şişme (iltihap)
Kaşıntı
Kurdeşen

Kuru veya ince saçlarınız varsa sülfattan kesin kaçınmalısınız. Bu saç tipleri daha kırılgandır ve sülfat içeren şampuan saç tellerinizi sağlıklı tutmak için gerekli olan doğal yağların çok fazlasını saçtan çıkarabilir.

Sülfatlar, tüm kullanıcılar için mutlaka sağlık riski oluşturmaz.  Genel olarak, sülfat içermeyen şampuanlar geleneksel sülfat içeren muadillerine göre daha pahalıdır.  Bununla birlikte, sülfatlara karşı bir duyarlılığınız varsa veya saçınız kuru, ince veya hasarlıysa, sülfatsız bir şampuan seçmek en iyisi olabilir. Sadece daha az kimyasal için bile tercih edebilirsiniz.

Saçınızı en iyi şekilde tutmak için yapabileceğiniz başka şeyler de var. Sülfat içermeyen şampuan kullanmanın yanı sıra bu ipuçlarını da göz önünde bulundurun:

  • Saçınızı sadece ihtiyacınız olduğu kadar yıkayın. Yağlı saçların en sık, genellikle günlük olarak temizlenmesi gerekir. Kuru saçların haftada sadece birkaç kez yıkanması yetebilir. Daha sık şampuanlama saçlarınızdaki doğal yağları soyup daha kuru ve daha mat görünümlü hale getirebilir.
  • Şampuanınızın saç tipinize göre ayarlandığından emin olun. Buna kuru ve kıvırcık saçlar için kremli şampuanlar, boyalı saçlar için renk bakım ürünleri ve daha fazlası dahildir.
  • Saç kremi kullanmayı unutmayın! Saçınızı şampuanlamak fazla yağı ve kiri temizler, ancak doğal yağlarından da yoksun bırakır. Saç kremini sadece saç tellerinin alt yarısında kullanmaya konsantre olun.
  • Isıtmalı aletleri az miktarda kullanın. Saç kurutma makinesinin, saç maşasının günlük kullanımı sonunda saç telleriniz zarar görecektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Reklam: info@nerodijital.com

Basın: info@sosyetiq.com