Kolejen Nedir Ne İşe Yarar?

Kolajen, vücudun hemen her yerine dağılmış halde en çok bulunan protein türüdür. İnsan organizmasında yer alan proteinlerin yaklaşık üçte birini oluşturan bu bileşen, yapısal ve işlevsel birçok fonksiyona destek olma özelliği ile çok önemli bir görev üstlenir. 

Kolajen Nedir?

Kolajen; vücudumuzdaki proteinlerin yaklaşık üçte birini oluşturan, eklem, deri ve kas dokularında yoğun olarak bulunan bir bileşendir. Bu dokuları bir arada tutma göreviyle öne çıkan kolajen, vücutta birçok işlevsel ve yapısal fonksiyona katılan oldukça önemli bir proteindir. 16 farklı tipi bulunur ancak en çok bilinen ve takviye üretiminde kullanılan türleri tip 1, tip 2 ve tip 3’tür.

Kolajen Ne İşe Yarar?

Yapıştırıcı ve üretme kelimelerinden türetilen kolajen, tıpkı adı gibi içinde bulunduğu dokuları birbirlerine bağlayan ve destekleyen yapıdadır. Protein liflerinden oluşan bu bileşen; bazı tipleri sıkı sıkıya, bazı tipleri ise gevşek bağlarla bağlı bir proteindir. Vücutta kemik, kıkırdak, bağ, deri, tendon ve benzeri dokularda yoğunlaşır.

Kolajen Ne Zaman Alınmalı?

Kolajen takviyesi kullanımı için belirlenmiş net bir zaman aralığı yoktur. Ancak genel olarak önerilen kullanım şekli günün ilk öğününden yaklaşık 30 dakika öncesi ya da akşam yatmadan hemen öncesidir. Kolajen takviyesi bu zamanlamanın dışında günün herhangi bir vaktinde de güvenle tüketilebilir.

Kimler Kolajen Takviyesi Kullanabilir?

Kolajen kullanımında araştırmalar çerçevesinde belirlenmiş bir yaş sınırı yoktur. Ancak her gıda takviyesinde olduğu gibi ideal alt sınır olan 18 yaş temel alınabilir. 18 yaş ve üzerindeki herkes, kolajen takviyesi alabilir. 

Kolajen Takviyesi Nasıl Kullanılır?

Kolajen takviyeleri toz, kapsül, tablet, saşe ve benzeri pek çok farklı formda üretilen ürünlerdir. Her bir formun kendine özgü bir kullanım şekli vardır. Örneğin toz formlar aromasız ve aromalı seçenekleriyle bazen yalnızca su ile bazen de çeşitli yiyecek ve içeceklerle karıştırılarak tüketilebilecek özelliktedir. Bunun yanı sıra her serviste kazandırdığı kolajen değerine göre değişen servis miktarları da, kolajen kullanımını belirler. Bu nedenle tercih edilen kolajen ürününün ambalajında önerilen kullanım talimatlarını takip etmek önemlidir.

Kolajen Takviyesi Zararlı mı?

Kolajen takviyesinin yan etkileri konusunda yapılan birçok çalışma, günlük tavsiye edilen miktarlarda kullanıldığı sürece herkes için güvenli olduğunu göstermektedir.

Kolajen Takviyesi Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Kolajen takviyesinin kullanım süresi üzerine yapılan araştırmalar, kolajenin etkisini net bir şekilde görebilmek için en az 3 ay boyunca düzenli şekilde tüketilmesi gerektiğini göstermektedir. 3 ayın sonunda da kullanıma devam edilebilir. Kolajen kullanımı için önerilen bir ara verme durumu yoktur. 

En İyi Kolajen Markaları

Kolajen, gıda takviyesi üretiminde uzmanlaşan pek çok markanın üretmeyi tercih ettiği en temel bileşenlerden biridir. Sporcular, kadınlar ve çok daha fazla kişinin kullandığı kolajen takviyeleri; doğal olarak yerli ve yabancı markaların da koleksiyonunda rahatlıkla yer alacak ürünler haline gelir. İnsanlarda olduğu gibi doğadaki canlılarda da doğal olarak oluşan bazı kolajen tipleri kullanılarak hazırlanan kaliteli ürünler, tecrübeli markaların referansıyla tüketime sunulur.

Yerli kolajen üretiminin en iyi ve güvenilir markalarının bulunduğu Vitaminler.com’da yılların tecrübesiyle kullanıcılar için ideal seçenekleri ulaştıran birçok isim yer alır.

Nature’s Supreme, One Up, Venature, Voonka, Zade Vital, Suda Collagen,Day2Day ve çok daha fazlasını keşfedebileceğiniz kolajen markaları; farklı kaynaklar kullanılarak formüle edilmiş form seçenekleri ile hem keyifli hem de kolay tüketim sunar. Aralarında Solgar ve Nature’s Bounty gibi gıda takviyesi üretiminde lider markaları.

Kolajen Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kolajen seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta içeriğinde hangi tip kolajen olduğu ve sizin bunlardan hangisine ne oranda ihtiyaç duyduğunuzdur. Örneğin vücutta birlikte işlev gösteren tip 1&3, vücutta en çok deri yüzeylerinde depolanır. Kolajen takviyesi tercihi yaparken bu detayı göz önünde bulundurmak önemlidir. Bir diğer seçenek ise kolajen tip 2 içeren takviyelerdir. Daha çok eklemlerde depolanan ve kıkırdakların yapısına katılan tip 2 kolajen ile hazırlanmış ürünler, özellikle sporcular tarafından sıkça tercih edilir. Bunların yanı sıra hepsini bir arada bulunduran kolajen takviyeleri de, tüm kolajen kaynaklarından eşit olarak vücuduna kazanmak isteyenler için daha doğru bir alternatif olacaktır.

Kolajen seçerken önemli olan bir diğer nokta ise hangi formun sizin için en pratik ve keyifli tüketim sağlayacağıdır. Büyük oranda toz, sıvı ve tablet/kapsül formunda üretilen ürünler; farklı tüketim alışkanlıklarına cevap vermeyi hedefler. Siz de iyi bir araştırma ile tüketim açısından sizin için en kolay yol hangisiyse onu keşfetmeli ve kolajen takviyenizi buna göre seçmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Reklam: info@nerodijital.com

Basın: info@sosyetiq.com