Meme Küçültme Ameliyatı

Meme “doğurganlığın, dişiliğin ve anneliğin” sembolü olan ve kadının sosyal kimliğinde önemli yeri olan bir organdır.

Görüntüsünün dışında emzirme gibi işlevsel olarak da büyük önem taşıyan memeler, boyut ve şekil olarak her kadında farklılık gösterebilmektedir. Günümüzde meme estetiği adı altında yapılan estetik operasyonları içerisinde sağlığı da olumsuz etkilemesinden dolayı meme küçültme ameliyatlarının önemi büyüktür. Diğer meme ameliyatlarına göre sadece estetik amacı ile yapılmayan meme küçültme ameliyatları son zamanlarda plastik cerrahlar tarafından en sık yapılan estetik ameliyatları haline gelmiştir.

Meme Büyümesi Nedenleri

Meme küçültme ameliyatı diğer meme ameliyatlarından bir yönüyle ayrılır. Sadece psikolojik nedenlerle değil daha çok fizyolojik nedenlerle yapılan bir estetik ameliyattır.  Çünkü büyük memelere sahip kadınlarda boyun, sırt, bel ağrıları, duruş bozuklukları, terleme nedeniyle meme altında oluşan cilt sorunları, sütyen askıları nedeniyle omuzlarda oluşan bası izleri gibi bulgulardan birkaçı ya da hepsi bulunur. Meme büyümesinde genetik özellikler de büyük rol oynar. Bazı ailelerde genetik olarak memeler hep büyüktür. Önceden normal boylarda memelere sahip kadınlar kilo aldığında memeleri de büyüyebilir. Doğum ve emzirme memelerde büyümeye ve sarkmaya yol açabilir. Hormonal bozukluklar veya kullanılan ilaçlar meme büyümesine yol açabilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Eğer memelerde oransal olarak bir büyüklük söz konusu ise bu kişilerde hem estetik hem de fonksiyonel sorunlara yol açar. Büyük memeler göreceli olarak estetik görüntüsünü kaybedebilir.

Büyük memeler boyun, omuz ve sırt ağrısı oluşturur. Hatta bu durum postür bozukluklar oluşturup bu bozukluklar kalıcı hale gelebilir. İstenilen kıyafetlerin giyilememesi ve gözle görülen orantısızlık kadınların psikolojilerini olumsuz etkileyebilir.

Bu tür problemler meme küçültme ameliyatı ile ortadan kaldırılıp, kişi normal sağlıklı yaşamına daha kolay bir şekilde devam edebilmektedir.

Meme küçültme ameliyatında birçok tekniği kullanmamız mümkündür. Teknik seçiminde bazı kriterler göz önünde tutulur.

  • Memenin hacmi
  • Memenin sarkıklık durumu
  • Meme dokusunun yoğunlu ve pozisyonu
  • Hastanın yaşı
  • Ameliyattan sonra gebelik beklentisi olup olmayacağı
  • İzlerin hangi pozisyonda kalmasının istendiği
  • Sigara öyküsü
  • Kullanılan ilaçlar ve alışkanlıklar

Bu faktörler meme küçültme ameliyatlarında başarıyı etkileyen kriterlerdir.

Bütün tekniklerde esas kriter, meme ucunu göğüs duvarına bağlayan pedikül denilen yapının nerde olacağıdır. Üstte, altta, yanda, tamamında veya oblik olabilir. Bu bağlantı, kan damarlarını duyu sinirlerini ve süt kanallarını içerir.

Memeden çıkarılacak doku miktarı bu bağlantı korunarak yapılır. Daha sonra kalan doku çıkarılır.

Ne kadar fazla doku çıkarılırsa çıkarılsın bu yapı korunmalıdır ki, hem meme başı canlı kalsın hem de süt verme ve duyu fonksiyonları bozulmasın. Bütün tekniklerde ortak özellik meme başının yeni yerine taşınmasıdır. Kişinin boyu ve beden yapısı göz önünde tutularak meme başı boyun altındaki kemik çentiğinden 19-24 cm mesafede ayarlanarak oraya asılır. Bundan sonraki aşama asıcı bağ yerine geçecek ip (sütür)lerle meme dokusunun göğüs kafesine sabitlenmesidir. Böylece memenin zamanla sarkması geciktirilir. Daha sonra diğer dokular birleştirilir.

Son olarak ameliyat öncesi nasıl planlanmışsa, iz (skar) ya ters T ya da İ (lolipop) şeklinde kalacak şekilde dikişler tamamlanır.

Ameliyat Ne zaman Yapılmalıdır?

Meme küçültme estetik ameliyatı meme gelişimini tamamlamış ve ameliyata engel bir durumu olmayan her kadına yapılabilir. Büyük memeler uzun vadede duruş bozukluğuna, meme altında pişik ve yaralara bununla birlikte ergenlik döneminde ciddi psikolojik problemlere neden olmasından dolayı olabilen en erken dönemde bu ameliyatın yapılması gerekmektedir. Vücut gelişiminin tamamlandığı 18 yaş civarı ameliyatın yapılabileceği en erken dönemken üst yaş sınırı, kişinin ameliyata uygunluğu belirlemektedir.yat öncesinde yüksek tansiyon, sigara, ilaç alışkanlığı, şeker hastalığı gibi durumlar hakkında hekim bilgilendirilmelidir. Hastanın yaşına göre gerekirse ultrasonografi veya mamografi ameliyat öncesinde yaptırılabilir.

Ameliyat için gerekli tetkikler aynı gün ameliyat öncesinde hastanede yapılabilmektedir. Ameliyat öncesinde hastaya uygun olarak seçilmiş tekniğe göre memede çizim ve planlama yapılmalıdır. Bu çizimler ameliyatın hızlıca tamamlanabilmesi için oldukça önemlidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri  

Memelerin büyüklük ve sarkıklığına bağlı olarak değişen ameliyat teknikleri mevcuttur. Bu tekniklerden hangilerinin kişi için en uygunu olduğuna hekim muayeneler sırasında yaptığı bazı ölçümler ile karar verecektir.

  1. Meme ucu greft tekniği:

Bunlardan birincisi çok büyük memelerde uygulanan meme ucunu alıp memeyi küçültüp daha sonra yeni meme ucu oluşturmakla yapılan bir tekniktir.

Bu teknikle çok fazla meme dokusu alınabilir ve meme istenilen kadar küçültülür, ancak meme ucunda duyu kaybı olur ve süt veremez. Çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir.

  1. Flep tekniği:

Bu teknikte meme ucu ve meme dokusu canlı olarak korunup, fazla doku çıkarıldıktan sonra meme ucu yukarılara taşınır. 

Meme dokusu ya yukarıdan beslenen ya orta hattan ya da aşağıdan beslenen şeklinde dizayn edilebilir. Bu tekniklerde çoğu zaman meme dokusu korunduğu için kişiler süt verebilir ve meme ucunda duyu kaybı olmaz ya da çok az olur.  

Ameliyat Sonrası Dönem

Ameliyat ortalama 2-3 saat süre ile genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyattan bir gün sonra hasta hastaneden çıkabilir ve 7-10 gün sonra normal hayata dönebilir. Meme küçültme ameliyatı çok ağrılı bir ameliyat değildir, oluşacak ağrılar verilen ağrı kesici ilaçlarla kolaylıkla kontrol altına alınabilir. 

Ameliyat sonrasında oluşacak küçük  kanamaları ortamdan uzaklaştırmak için drenler kullanılmaktadır. Bu drenler genellikle ameliyattan 1-2 gün sonra hekim tarafından çekilir.

Meme küçültme ameliyatlarında mutlaka iz kalır ve bu izler çıkarılan doku miktarına göre ve kişinin genetik özelliklerine bağlı olarak değişik oranlarda olabilir. Zamanla izler küçülür hatta belli belirsiz hale gelir. 

Meme küçültme sonrası ödem ve şişlikler olması normaldir. Bunlar hastanın iyileşme süresine göre ortalama 3-4 hafta içinde kendiliğinden azalarak bitecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Reklam: info@nerodijital.com

Basın: info@sosyetiq.com