Göz Kapağı Estetiği (bleroplasti)

Göz kapağı estetiği tıbbi adıyla blefaroplasti, son yıllardaki en popüler estetik uygulamalar arasında yer alıyor.

Yaşlanmaya bağlı olarak alt ve üst göz kapaklarında yaşanan sarkmaların yanı sıra; genetik nedenler, kazalar sonucu yaşanan travmalar ya da enfeksiyon gibi sebepler sonucu ortaya çıkan sarkmalar için de göz kapağı estetiği uygulamaları ön plana çıkıyor. 

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) nedir?

Tıbbi adı blefaroplasti olan göz kapağı estetiği, alt veya üst göz kapaklarının genellikle yaşlanmaya bağlı (genetik, travma ve enfeksiyon gibi sebeplerle erken yaşta da olabilir) oluşan sarkma, torbalanma, kırışıklık artışları, üst kapak ve kaşlarda düşme, alt kapaklarda torbalanma ve çizgilenme gibi belirtilerin cerrahi olarak düzeltilmesi işleminin adıdır.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) kimlere uygulanır?

Yaşlanmaya bağlı olarak alt ve üst göz kapaklarında sarkma sorunu yaşayanlar ya da genetik nedenler, kazalar sonucu yaşanan travmalar veya enfeksiyon gibi sebeplerle göz bölgesinde sarkma olanlar için uygulanabilmektedir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) nasıl yapılır?

Göz kapağı estetiği öncesi hasta değerlendirildikten sonra, üst kapak blefaroplasti için gözün doğal kıvrımlı hatlarında operasyon öncesi çizimler ve ölçümler yapılır. Kesi için bistüri veya koter adı verilen ısı ile kesi yapan cihazlar ya da özel bazı lazer teknolojileri kullanılır. Alt kapak estetiği ise alt kapak kirpik hattından veya göz kapağının iç tarafında bulunan kısımdan transkonjunktival adı verilen yöntemle yapılabilir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) iyileşme süreci ne kadar sürer?

Göz kapağı estetiği sonrasında hastanın iyileşme sürecine girmesi gerekir. Bu süreçte hasta kesinlikle bir iş yapmamalı ve dinlenmelidir. Bahsedilen süre ise 7 ila 14 gün aralığındadır. İki hafta sonunda göz çevreniz daha genç ve güzel görünmeye başlayacaktır.

Ameliyat sonrasında göz ve çevresinde oluşan kızarıklıklardan kurtulmak ise daha uzun sürer. Ancak doğru ve dikkatli bakım, doktor tavsiyelerine uymak bu süreyi biraz daha azaltabilir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) sonrası dikişler ne zaman düşer?

Son dönemlerde teknolojinin gelişmesi ile birlikte dikiş almak tarihe karıştı. Dikişler artık eriyebilen ve vücut tarafından atılabilen şekli ile üretiliyor. Göz kapağı estetiği sonrasında dikişler belirli zaman aralığında düşmektedir. Buna ek olarak eriyen dikiş kullanılmaması durumunda doktorunuz  3 ila 5 gün sonra sizi dikiş alımı için çağırabilir. Gözünüz yaklaşık olarak 1 ila 3 ay sonrasında daha güzel bir görünüme kavuşabilir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) sonrası hasta bakımı nasıl olmalı?

Hemen her ameliyatta olduğu gibi göz kapağı estetiğinde de operasyon sonrasında dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. Dolayısıyla ameliyat sonrasında şişliklerin azalması için soğuk kompresler uygulayabilirsiniz. Doktorunuz tarafından size verilen ilaçlar kullanılmalıdır. Bunlar arasında göz damlası, merhem yer almaktadır. Ayrıca göz kapaklarınızı temiz tutmanız da gerekmektedir. Bu noktada temizlik için zarar vermeyecek ürünler kullanabilirsiniz. Son olarak yüz üstü yatmaktan kaçının. Yüz üstü yattığınızda gözlerinizin çevresi zarar görebilir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Göz kapağı ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

Ameliyat sonrasında en az 2 gün gözünüzü yormayacak aktiviteler ile ilgilenmelisiniz. Kısacası kitap okuma, uzun saatler televizyon izleme vb. etkinliklerden bu süre zarfında uzak durun.

En az 2 gün makyaj yapmayın. Bu enfeksiyonlara açık olan göz kapaklarınızı koruyacaktır.

Yüksek yastıkta yatarak kanlanma durumunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Güneş gözlüğü bu dönemde oldukça etkili koruma yöntemlerinden birisidir. Çünkü gözünüzü direkt olarak güneş ışınlarından korumalısınız.

Ayrıca ağrılar ve şişlikler için soğuk uygulama yaparak durumu hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Reklam: info@nerodijital.com

Basın: info@sosyetiq.com