ev temizliği

Ev Temizliği için Kolay, Ekonomik ve Sağlıklı Yollar

Ev temizliğinde gelenekler değişiyor. Ev temizliği denildiğinde akla gelen çamaşır suları ve ağır kimyasallar içeren temizleyiciler yerini bitkisel, sağlıklı ve gerçek temizlik sunan ürünlere bırakıyor. Daha temiz bir ev için ailenin sağlığınızı riske atmadan tertemiz bir eve kavuşabilirsiniz. Hem de çok daha ekonomik ve pratik yöntemler ile.

Türkiye Aktarlar ve Baharatçılar Federasyonu genel başkan yardımcısı Hande Polat’ın konuyla ilgili yazısını sizinle paylaşıyoruz.

Sağlıklı bir yaşam sürmenin koşullarından biri temizliktir. Genel olarak temizlik kelimesinin anlamını tarattığınız zaman karşınıza birbirine yakın tanımlamalar gelir. Kirden, mikroplardan, bakterilerden arındırılmış, sağlığınıza zarar verecek ortamlardan korunmak için alınan önlemler…

Peki biz bu önlemleri alırken neler kullanıyoruz tabii ki ağır kimyasallar… Kendimizin ve sevdiklerimizin ortamlarını sözde sağlıklı hale getireceğiz diye bizler için asıl yaşamsal öneme sahip olan suyu, havayı ve toprağı kirletiyoruz.

Bir de kendimize sevdiklerimize verdiğimiz zararlar ise cabası… Bulunduğumuz ortamı arındırmaya temizlemeye çalışırken bedenimizi hasta ediyoruz. Oysaki ağır kimyasallar içeren ürünler yerine sadece birkaç malzemeyi bir araya getirerek evimizi temizlemek son derece kolay ve ekonomik.

Evet yanlış duymadınız oldukça basit. Aklınıza şu gelebilir: Gerçekten temizliyor mu? Ben de başlarda pek inanmıyordum, kimyasalsız temizlik hele ki çamaşır susuz bir hayat düşleyemiyordum, ta ki sağlığım bozulmaya başlayıp alerjik astım tanım koyulana dek.

Şimdilerde keşke bu şekilde kötü tecrübe etmeseydim diyorum ve geçmişte doğaya verdiğim zararlardan dolayı büyük pişmanlık duyuyorum.

Benim yaşadığım kötü tecrübeleri sizler yaşamayın, gelecek nesillere güzel bir dünya bırakabilelim diye şimdi tariflerime geçiyorum

Banyolar için çok amaçlı temizleyici

Çay ağacı uçucu yağı ve okaliptus uçucu yağları oldukça güçlü antiseptik özelliğe sahip yağlardır.  
 
500 ml sıcak su 
50 gr boraks 
50 gr karbonat 
1 yemek kaşığı beyaz sirke 
10 damla çay ağacı uçucu yağı 
10 damla okaliptus uçucu yağı 

Karbonat ve boraksın sıcak suda iyice erimesini sağlayın ve oda sıcaklığına gelene kadar bekletip, yağlarınızı ekleyin. Sünger yardımı ile temizleyicinizi uygulayabilirsiniz.

Çamaşır makinesi deterjanı 
 
Doğal temizlik malzemesi hazırlarken sıklıkla kullandığımız karbonat aynı zamanda iyi bir yumuşatıcıdır.

Kendi zevkinize göre ekleyeceğiniz doğal uçucu yağlar ile çamaşırlarınızın mis gibi kokmasını sağlayabilirsiniz.

Gerçek öz yağlar kullanıldığında yağlar çamaşırlarınızda leke bırakmayacaktır.
 
3 yemek kaşığı çamaşır sodası 
3 yemek kaşığı karbonat 
1 yemek kaşığı boraks 
5 damla lavanta uçucu yağı 
5 damla nergis uçucu yağı 

Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra deterjanınız hazır olacaktır. Makinenizin deterjan gözüne 1 ölçek koymanız yeterlidir 

Doğal bulaşık deterjanı

Bulaşık deterjanı yapımında tercih ettiğimiz uçucu yağlardan olan limon ve portakal uçucu yağları antibakteriyel ve yağ sökücü özelliğe sahiptir. 
 
5 yemek kaşığı karbonat 
2 yemek kaşığı boraks 
1 yemek kaşığı beyaz sirke 
1 çay kaşığı limon tuzu 
5 damla limon uçucu yağı 
5 damla portakal uçucu yağı 
 
Tüm malzemeleri karıştırarak makinenizin gözüne yeterli miktarda koyun. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Reklam: info@nerodijital.com

Basın: info@sosyetiq.com