40 yaş ve üstü için günlük cilt bakım rutini sıralaması

Yaşlanmayı durdurmak ve cildin her zaman genç kalmasını sağlamak için düzenli olarak bakım yapmanız gerekir. Özellikle 40’lı yaşlara geldiğinizde cildinize uygun yaşlanma karşıtı bir bakım rutini belirlemelisiniz.

40’lı yaşlara özel yaşlanma karşıtı bakım rutini önerileri.. 40’lı yaşlarla birlikte göz kenarlarınızdaki ince çizgiler ve cildinizdeki kırışıklıklar daha belirgin hale gelir. Cildin dolgun ve sıkı görünmesini sağlayan kolejen üretimi yaşınız ilerledikçe azalır. Kolajen üretiminin azalmasıyla yaşlanma belirtileri gözle görülür hale gelir.

Ciltte yaşınız ilerledikçe kolejen üretimi azalır. Kolajen üretiminin azalmasıyla cilt elastik yapısını kaybeder. Ciltte sarkmalar başlar. Kırışıklıklar ve ince çizgiler görünür hale gelir. Özellikle 40’lı yaşlara geldiğinizde artık yaşlanma belirtilerinden kaçamazsınız. Ancak yaşlanmayı geciktirebilirsiniz. Bunun için cildinize iyi bakmanız, düzenli beslenmeniz, bol su içmeniz ve düzenli uyku uyumanız gerekir.

Her gün yapacağınız günlük cilt bakım rutiniyle cildinizi dış etkenlere karşı güçlendirebilir, nem depolayabilir ve bu sayede yaşlanma belirtilerini en aza indirebilirsiniz. 40’lı yaşlara geldiğinizde ve sonrasında her gün düzenli olarak cildinize uygulamanız gereken adımlar vardır. Cilt bakımında adım adım ve doğru ilerlediğinizde her zaman daha iyi sonuç alabilirsiniz. Peki, 40’lı yaşlara özel cilt bakımı nasıl yapılır?

Yaşınız kaç olursa olsun günlük cilt bakımının ilk aşamasında cildi temizleme işlemi yer alır.

Bu sebeple 40’lı yaşa özel cilt bakımına başlamadan önce cildinizi temizlemeniz gerekir. Cildinizi temizlerken de dikkat etmeniz gereken kurallar var.

Cildinizi temizledikten sonra mutlaka gözenekleriniz için özel bir arındırma işlemi yapmalısınız. Bunun içinde cildinizi tonikle silmeniz gerekir. Cildinizi tamamen kir, yağ ve makyaj kalıntılarından arındırmak için tonik kullanmanız şart. Tonikler gözeneklere nüfuz ederek burada biriken yağları ve kiri temizler. Gözenekleri ve cildi sıkılaştırır.

Temizleme ve tonik işleminin ardından sırada 40’lı yaşlar için cilt bakımının en önemli noktalarından biri geliyor. Cildinize mutlaka her gün serum sürmelisiniz. Serumların yaşlanma karşıtı bakımda neden bu kadar etkili olduğunu merak ediyorsanız şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Serumlar içerisinde antioksidan, asitler, vitaminler gibi aktif içerikleri yoğun olarak barındırır.
  • Serumlar ciltteki nem dengesini korur.
  • Kremlerden daha yoğun bir bakım sağlar ve cilde iyi nüfuz eder.

Serumlar, üst derinin daha derinlerinde oluşan pigmentasyon, yaşlanma kaynaklı lekeler, derin kırışıklıklar gibi sorunları hedef alacak şekilde formüle edilir. Bu sebeple de yaşlanma karşıtı bakımın en temel adımlarından biridir.

Hafif ve küçük moleküllü yapısı ile cildin derinlerine nüfuz eder ve cilt sorunlarını çözmeye yardımcı olur. Gündüz veya gece kreminin etkisini artırır. Bu sebeple 40’lı yaşlarda cilt bakım serumlarını kullanmayı ihmal etmemeniz gerekir.

Serumlar kadar yaşlanma karşıtı bakımın en önemli aşamalarından bir diğeri de cilde nemlendirici uygulamak. Nemlendiriciler ciltteki kuruluk sorununu ortadan kaldırır. Pul pul dökülme, tahriş sorunlarını çözer. Cilt bariyerini güçlendirerek dış etkenlere karşı korur. Nemlendiriciler cildi korur ve onarır. Kırışıklıkların oluşmasını engeller. Cildin nefes almasına yardımcı olur. Ancak nemlendirici seçerken cilt tipinize en uygun olan nemlendiricileri tercih etmeniz gerekir.

  • Normal cilt tipine sahip olan kişilerin ciltlerindeki yağ ve nem oranı dengelidir. Bu nedenden su bazlı nemlendiricileri tercih edebilirler.
  • Kuru ciltler en çok neme ihtiyaç duyan cilt tipidir. Bu nedenle kuru ciltler için nemlendirici seçimi hyaluronik asit gibi nem oranı yüksek bileşenler barındıran ürünlerden olmalıdır.
  • Karma ve yağlı ciltlerde ise sebum üretimi normalden daha fazladır. Bu sebeple cildin yağ oranını dengede tutacak nemlendiricileri seçmek gerekir. Yağlı ciltlere sahip kişilerin, yağ bazlı nemlendiricilerden uzak durması gerekir bu sebeple de yağlı ciltlerin su bazlı nemlendiriciler kullanması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Reklam: info@nerodijital.com

Basın: info@sosyetiq.com