Yüz Şekliize Göre Şapka Seçimi

Bana hangi şapka yakışır?

 Hangi şapka olursa olsun kafanıza oturması, iyi hissettirmesi gerekir. Kimse kafasından düşecekmiş gibi hissettiği bir şapkayı takmak istemez. Bu dikkat edilmesi gereken teknik bir nokta… Şapka seçiminde göz önüne alınması gereken en önemli özellik yüz şekliniz.

Yuvarlak yüzlüler:

Stil analizi yaparken amaç dengelemektir. Yuvarlak bir yüz yapınız varsa hacim kazandırmak için tepe kısmı daha köşeli ve yüksek modeller tercih etmelisiniz. Daha sivri hatlı fötrler veya asimetrik şapkalar mesela… Yüzünüze hareket vermek için şapkayı yan yatırarak kullanabilirsiniz. Etek-kenar kısmı daha geniş modeller de yüzünüzü daha dar gösterir.

Oval yüzlüler:

Şanslı bir grup. İstediğiniz şapkayı tercih edebilirsiniz. Vücut yapınıza, saç modelinize ve şapkayı başınıza yerleştirme şeklinize göre de seçiminizi yapabilirsiniz.

Kare yüzlüler:

Yuvarlak yüzlülerin tersi bir durum geçerli. Dengelemeye çalıştığımıza göre köşeli olan hatları yuvarlamanız, yumuşatmanız gerekir. Yuvarlak, feminen şapkalar sizin tarzınız. Yuvarlak yüzlerle bir ortak noktası var ki o da yüzü uzun göstermeye çalışmak. Bunun için de tepe kısmı başınıza oturmayan sivri veya yuvarlak tepeli yüksek şapkalar tercih edebilrisiniz. Sivri tepeli fötrler ya da melon şapka gibi. Melon şapka da yuvarlak haklısınız. Ama başınıza oturtmadan arkaya eğimli takarsanız dikkati şapkanın kenarlarına toplarsınız. Ya da bereyi kullandığınız gibi şapkayı da alnınıza doğru yerleştirirseniz güzel bir etki alırsınız.

Uzun yüzlüler:

Yüzünüzü daha kısa yani ovale yakın göstermek için tepe kısmı başınıza oturan, geniş veya biraz volanlı kenarlı şapkalar tercih etmelisiniz. “Cloche” tabir edilen çan şeklindeki şapkalar size çok uygun. Vintage modası ile geri gelen cloche’lar çok da şıklar. Yine moda olan geniş, yumuşak kenarlı “floppy” şapkaları da deneyebilirsiniz.

Şapka seçiminde etkili olan bazı yan etkenler de var. Çok Uzun boyluysanız geniş kenarlı; kısa boylu ve biraz kiloluysanız tepesi daha yüksek şapkaları tercih etmeniz gibi. Kısa-uzun, toplu-açık, düz-dalgalı saçlar bile düşündüğünüzden çok farklılık gösterebilir.

Yeni tutkum “fascinator” yani kokteyl şapkalarına gelince; işte onlar meraklısına… Çoğu şapka gibi onlar da kişiliği yansıtır; hatta belki daha fazla. Daha heykelimsi oldukları için algıları farklı. Genelde eğik kullanılan kokteyl şapkalar için şöyle bir ipucu verebilirim. Saçınızı şapkayı taktığınız yönün tersine yoğunlaştırırsanız dengeli ve şık olur. Yani pek kuralı yok. Keyfini çıkarın:)

Şapka seçmek ne kadar zormuş diyebilirsiniz; karışık gelmiş olabilir. Ama değil. Ben onu takamam demeyin hoşunuza giden her modeli deneyin. Denerken yana eğik takın, öne veya arkaya doğru takın. Biri mutlaka hoşunuza gidecektir. Şapka seçmek sabır işi ama sonuca değer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Reklam: info@nerodijital.com

Basın: info@sosyetiq.com