Yağlı Ciltlere Özel Bakım Önerileri

Güzellik problemlerinden birisi de çok yağlı ciltler. Günün başında ya da ortasında parlak ve yağlı olan cildinizle başa çıkmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Cildimiz en iyi hali ile görünmek için yağa ihtiyaç duysa da, fazla yağlı cilt son derece rahatsız edici olabiliyor.

Cildiniz neden yağlanır?

Cildin yağlı görünmesine neden olan pek çok etken vardır. Bunlardan biri de genetik faktörlerdir. Ayrıca vücudunuzdaki bazı hormonların az ya da fazla çalışması da cildinizin yağlanmasına sebep olur. Yanlış ürün seçimi ve kullanımı da yağlı bir cilde sebep olabilir, mevsim ve hava koşullarına bağlı olarak özellikle bunaltıcı derecede sıcak ve nemli havalarda cildiniz daha çok yağlanır ve parlar.

Yüzünüzdeki yağın cildinizin temiz ya da kirli olmasıyla çoğu zaman bir alakası yoktur. Çünkü yüzünüzdeki yağ, hormonlarınızın çalışmasına bağlı olarak dengeli ya da fazla üretilir. Eğer cildiniz çok yağlı olduğu için sürekli yüzünüzü yıkarsanız, hormonlarınız cildiniz kuruduğu için daha çok yağ üretir ve cildiniz daha da yağlı görünür. Dolayısıyla cilt tipiniz yağlıysa yüzünüzü sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defadan fazla yıkamamalısınız.

Sağlıklı beslenin

Sürekli aşırı yağlı ve şekerli ürünler tükettiğinizde hem vücudunuz hem de cildiniz yağlanır. Bu yüzden doğal ve besleyici yiyecekler tüketerek sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Yüzünüzü günde 2 defa temizleyin

Hangi cilt tipine sahip olduğunuz fark etmez, yüzünüzü sabah kalkınca ve gece uyumadan önce 2 defa cilt tipinize uygun bir temizleyici ile yıkamalısınız. Özellikle yağlı cilt tipi için özel olarak üretilen ürünleri tercih etmelisiniz. Bu ürünler cildinizin fazla yağlı görünmesini engelleyerek yağ oranını dengeler. İçeriğinde salisilik asit bulunan temizleyiciler yağlı ciltlerin temizliği için uygun bir seçenektir.

Haftada bir defa kil maskesi yapın

Kil, cildi fazla yağdan arındıran bir maddedir. Düzenli olarak haftada bir defa kil maskesi yapmak cildinize iyi gelir. Bunun için 1 yemek kaşığı yeşil kil ve bir miktar ılık suyu macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Kuruduktan sonra ılık suyla durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Reklam: info@nerodijital.com

Basın: info@sosyetiq.com