Temporal Dolgu ( Şakak Dolgusu )

Yüz Bölgesindeki farklı amaçlarla yapılan dolgu uygulamaları çok kısa sürede hatta anında sonucunu veren işlemlerdir.Dolgu uygulamalarında doğru noktaya minimum miktarda dolgu koymak en doğru tekniktir, dünyada da artık bu sistem kabul edilmektedir.

Yüzümüzün altında dolgu ihtiyacı olsa bile biz uygulamaya yukarıdan başlamayı tercih ediyoruz. Çünkü lifting dediğimiz, askılama dediğimiz ya da yukarı kaldırma dediğimiz sistem yüzümüzün yukarısından başlamalı. O bölgeye koyduğumuz uygun dozdaki dolgular yüzü yukarıya kaldırma (buna liquid face lifting denilmektedir) konusunda oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Temporal Dolgu; şakak dediğimiz kaşların dış kısmı ile saç çizgisi arasındaki bölgeye yapılır. Yaş alımı ile birlikte ( özellikle 40 yaşından sonra) kemik dokuda kayıp, kas tonusunda ve hacimde azalma, yağ dokuda erime ve ciltte incelme oluşarak şakak bölgesinde çökük görünüme neden olur. Şakak bölgesi anatomik olarak tüm yüzü lift etmekte çok önemli bir bölgedir ve buraya konulan dolgular elmacık kemiğinin üstünü bile yukarıya kaldırma konusunda oldukça başarılı sonuç vermektedir. Bazen sadece şakak boşalması ile gelen kişilerde burayı doldurarak mini bir lifting elde etmekle beraber kaşı yukarıya kaldırma ya da göz ucunun yukarı kaldırılması da sağlanabilmektedir. Şakak dolgusu ile botoks yapamadığımız alnın her iki dış tarafındaki  kırışıklıklar hafifletilir ve bu bölgede çökmeye bağlı oluşan görünüm düzeltilir. Genç yaşta olmasına rağmen özellikle genetik yatkınlık nedeni ile daha hızlı çökme yaşayan kişilere de uygulanabilir. 

İşlem öncesi lokal anestezik kremlerle deri uyuşturulduktan sonra, hyaluronik asit ile yapılan dolgularda, ince bir iğne veya kanül ile şakaklara enjekte edilir. Yaklaşık 15-30 dakikalık bir işlemdir. Uygulamadan hemen sonra kişi sosyal hayatına dönebilir.

Uygulamanın etkisi hemen gözlemlenirse de kesin sonuç 3-4 gün sonra oluşur. Kişinin beklentisine göre ikinci bir seans ile dolgu ilavesi mümkündür. Dolgunun kalıcılığı diğer tüm işlemlerde olduğu gibi yaşa, kullanılan dolgu tipine, kişinin metabolizmasına, sigara alkol kullanımına göre değişkenlik gösterse de ortalama 12-18 aydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Reklam: info@nerodijital.com

Basın: info@sosyetiq.com