Su İçmenin Kilo Kaybı Üzerindeki Etkileri

Metabolik faaliyetlerinizin devam edebilmesi için gün içinde yeterli su içmeniz gerektiğini defalarca duydunuz. Hatta vücudunuzun %60’ının su olduğunu da…

Peki su içmenin kilo kaybına yardımcı olabileceğini biliyor musunuz?

Evet yanlış duymadınız, su tüketiminin artması metabolizmanın hızını artırarak ve iştahınızı azaltarak vücut ağırlığını azaltabilir. Bu konuda yapılan çalışmalar da bu teoriyi doğruluyor. Bir çalışmaya göre bireylere 22 derecede 500 ml su veriliyor ve bu suyun metabolizma hızını %24-30 artırdığı gözleniyor. Çalışmaya göre kişilerin 2 litre su içmesinin günlük enerji harcamasını yaklaşık 95 kcal artırabileceği düşünülüyor. Yemeklerden yaklaşık yarım saat önce su içmenin kalori alımını azalttığına dair çalışmalar da var.

Bir çalışma, her öğünden önce 500 ml su içen diyet yapan bireylerin 12 hafta boyunca %44 daha fazla kilo verdiklerini göstermiş. Üstelik tecrübelerime göre bireylerde açlık ve susuzluk kavramı birbirine çok karışabiliyor ve birey aslında susuzken kendini aç hissedip besin alımını artırabiliyor. Bu durum hem kilo kaybı hem de kilo koruma sürecini olumsuz etkileyebiliyor.

Genel olarak, gün içinde ve özellikle yemeklerden önce yeterli miktarda su içmek, sağlıklı bir diyetle birleştirildiğinde, önemli bir kilo kaybı yararına sahip olabilir. 

Sıcak su mu soğuk su mu?

Soğuk suyla sıcak su arasındaki tek fark, mideyi terk etme hızları. Soğuk su mideyi 20 dakika içerisinde terk ederken, sıcak su için bu süre, 80 dakika.  Yani sıcak su içtiğinizde kendinizi daha dolu hissediyorsunuz ve durum besin alımınızı etkiliyor olabilir. Yapılan bazı çalışmalar soğuk su tüketiminin sıcak suya oranla ekstra kalori harcamasına sebep olabileceğini, vücudun soğuk suyu vücut sıcaklığına getirmek için ekstra kalori harcadığını söylüyor. Ama bununla ilgili çelişkili çalışmalar var ve net bir şey söylemek şu an için imkansız. Kısacası ister sıcak ister soğuk gün içinde yeteri su için yeter!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Reklam: info@nerodijital.com

Basın: info@sosyetiq.com