Kuru Cilt Tipi ve Bakımı

Cildimiz 18 yaşından itibaren nem, 35 yaşından itibaren yağ kaybetmeye başlar.Kaybedilen yağ ve nem takviye edilmezse erken yaşlanmaya başlar.

Cildimiz 15 derece sıcaklığın üstünde hayati dengesi için gerekli olan, “nemi koruma gücu’nü yitirmeye başlar. Bu nedenle cilt yüzeyinde ince bir tabaka oluşturarak, ona kalkan görevi üstlenecek besleyicilerle donanmış, güçlü bir koruyucuya ihtiyaç duyar…

Kuru Cildin Genel Özellikleri

Kuru görünmesi ile ön plandadır. Gözeneklerin sıkışık hatta hafifçe bir pudramsı tabaka olabilen, kızarmaya meyilli hassas bir cilt tipdir. En önemli özelliği kızarmaya meyilli olmasını söyleyebiliriz. Su içilmediği kış zamanlarda acı acı sızlamaktadır. Hiç parlama olmamaktadır, mat bir görünüme sahiptir. Eğer kişide cilt çizgisi problemi varsa, bu çizgiler oldukça belirgindir. En çok bakıma ihtiyacı olan cilt tipidir. Neredeyse her gün nemlendirilmesi gerekmektedir.Günlük bakıma ait bilgileri aşağıda detaylıca anlattık.

Bu cilt tipine sahip insanların çok sıcak ortamlardan ve klimalı ortamlardan, güneşli ortamlardan kendilerini sakınmaları gerekmektedir.

Dikkat: Kuru cildi olan insanlar çok su tüketmelidir fakat yüzlerini çok fazla su ile yıkamamalıdır. Bu iki durum iyi anlaşılıp iyi analiz edilmesi gerekmektedir.

Kuru cilt tipi en çok kimlerde görülür?

Kuru cilde sahip olan yaş grubu genelde 35 yaşın üzerindeki insanlarda daha fazlaca görülmeye başlar. Yaşlanmanın getirdiği kuru cilt tipinin haricinde yanlış kullanılan kozmetik ürünleri, sert sabunlar ve içinde bulunan ortamlarda kuru cilde sebep olmaktadır. İçinde bulunan ortamı daha da açıklamak gerekirse, soğuk ve kuru hava şartları, nemsiz ortamlar ve ağır iş şartları bu gruba dahildir.

Kuru ciltlerde karşılaşılan sorunlar

Kuru cilt tipini anlatmanın en kolay kolu, kurumuş ve derin çatlaklar oluşmuş toprak örneğidir. Nasıl ki çatlayan toprak kanallarından içeri birşey sokup çıkarabiliyorsanız, kuruyan ciltler üzerinde oluşan çatlaklardan içeri rahatlıkla giren bakteri ve mikroplar birçok olumsuz hastalıklara sebep olabilmektedir. Kuru cildin en belirgin özellikleri çizgilerin aşırı belli olması ve oldukça hassas olmasıdır. Özellikla alın bölgesinde pullanma olarak görülmektedir. Bunun dışında yanak bölgelerinde de görülebilmektedir. Kişi bazen kaşıntı hissedebilmekte, eğer bu kaşıntı fazla olursa egzema olabilmektedir. Bu gibi durumda hemen uzmana gözükülmesi gerekmektedir. Alın bölgesinde çizgiler daha çok olabilmektedir. Kısaca özetlersek, pullanma, kırışıklık, hassas ve mat bir cilt durumu ortaya çıkar.

Yaşlanma süreci

Normal şartlarda insanlar 18 yaşından 40 yaşına kadar olan dönemde hızlı bir şekilde yağ kaybetmeye başlamaktadır. Kaybedilen bu yağ bir şekilde telafi edilmezse erken yaşlanma dediğimiz olay gerçekleşir. Cildimiz 15 derecen sonraki sıcaklıklarda kendisi için önemli olan su ve yağı koruyamamaktadır ve kurumaya başlamaktadır. Bu yüzden yağ dengesini sağlayacak besinler tüketilmeli, uygun kozmetik kremler kullanılmalıdır. Hatırlatmak fayda var, kuru cilt tipi bazen kalıtsal olabilmektedir. Bu türden insanlar ne yaparsa yapsın ciltlerindeki kuruluğu engelleyemezler.

Kuru Cildin Günlük Bakımı

Bu cilt tipinde bakım öncelikli olarak cilt temizliği ile başlanması gerekmektedir. Bakteri ve mikropları diğer ciltlere göre daha kolay barındırabildiğini yukarıdaki çatlak toprak örneğinde bahsetmiştik. Cilde uygun süt formatında bir ürün ile cildi temizledikten sonra nemlendirici krem ile cildini nemlendirmelidir. Güneşe karşı kendini korumalı, gün içerisinde bolca su tüketmelidir.

Eğer makyaj yapan bir kişiyse, sprey formatında olan nemlendiricileri kullanabilmektedir. Bu şekilde gün içerisinde cildinizi nemlendirmiş ve makyajınızı bozmamış olursunuz. Akşamlar eve dönüldüğü zaman makyaj fazlaca bekletilmeden hemen süt formatında bir ürün ile temizlenmelidir.

Dikkat: Makyaj yapan bayanlar pudralı makyaj ürünlerinden uzak durması gerekmektedir. Zaten kuru olan cildinizi daha da kurutarak erken yaşlanmayı tetiklemekte olursunuz.

Gece yatarken mutlaka nemlendirici krem kullanılarak yatılması gerekir. Bu hem cildiniz için gerekli olan nem ve yağı verecek, hem de cildinizi bir sonraki güne hazırlamış olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Reklam: info@nerodijital.com

Basın: info@sosyetiq.com