Indoors runner window day light dream improvement wellbeing vitality concept. Full length size photo portrait of sporty sportive sexy sexual lady doing exercise for hips on purple mat

Evde 10 Dakika Egzersiz

Corona günlerinde evde yapılabilecek 4 kolay egzersiz

Kadınlara özel 10 dakikalık bu egzersiz serisinde 4 etkili hareket yer almaktadır.

Evde geçirdiğimiz şu günlerde en çok araştırdığımız konulardan biride egzersiz haraketler,fit kalmak için bu hareketleri düzenli olarak yapmakta yarar var malum önümüz yaz 🙂

Egzersizin faydaları

Fiziksel aktivite vücudun doğal yollardan endorfin salgılamasını sağlar ve mutluluk hormonu olarak da adlandırılan endorfinin artması ruh halinizi düzeltmeye, güven duygunuzu artırmaya ve aynı zamanda stres ve endişe seviyelerinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Beslenmemiz, yaşadığımız ortam, uyku kalitesi ve birlikte yaşadığımız insanlar gibi çeşitli faktörlerin yanı sıra egzersiz de sağlığımızı etkileyen kimyasal reaksiyonlara yol açar. Düzenli egzersizin kalp sağlığı, kemik yoğunluğu, eklem mobilitesi, bilişsel kapasite, ruh hali ve metabolik fonksiyonlar üzerinde olumlu bir etki yarattığı bilinmektedir. Ayrıca, egzersiz kas kütlesinin artmasına ve güçlenmesine yardımcı olur. Elbette bu listeyi daha da uzatabiliriz ancak stresli dönemlerde, düzenli egzersizin en büyük faydalarından biri de günlük hayatı daha kolay sürdürmeye yardımcı olmasıdır.

Denge önemlidir

“Egzersiz stresi”, iyi yönetildiğinde, vücudunuzun zamanla duruma adapte olmasını ve daha güçlü ve etkin bir duruma gelmesini sağlayan sağlıklı bir strestir. Düzenli egzersizin bağışıklık açısından olumlu etki yaratabileceğini gösteren bazı çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmalara göre, egzersiz vücudunuzun sağlıklı kalmasına ve yaygın hastalıklarla mücadele etmesine yardımcı olur. Ayrıca, grip mevsiminde vücut ısısında meydana gelecek geçici ısı artışının belirli bakterilerin artmasını engellediğine yönelik bazı çalışmalar bulunmaktadır. Egzersizin stres üzerindeki faydaları da kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Hastayken egzersiz yaptığınızda, bağışıklık sisteminizin tüm enerji noktalarını ateşlemesi gerekir. Bu nedenle, egzersiz programınızın süresini, yoğunluk seviyesini ve genel niteliğini iyi planlamalısınız. Egzersiz rutininizi yönetmek, sağlıklı beslenmek ve yeterince dinlenmek, fiziksel ve duygusal açıdan en iyi sonuçlara ulaşmanıza ve hastalık dönemlerinde aşırı efor sarf etmekten kaçınmanıza yardımcı olur.

Evde egzersiz

İyi habere gelirsek, eve tıkılıp kalmak egzersizden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Aslına bakılırsa, egzersiz yapmak durumu normalleştirmenize ve evde kaldığınız bu dönemde ruh sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Egzersiz duruma odaklanmanız ve daha mantıklı bir bakış açısı geliştirmeniz açısından da faydalıdır. Yeriniz dar olsa bile egzersiz yapabilirsiniz. Minimum ekipman gerektiren egzersizleri yapmak için kendi vücut ağırlığınızı kullanmanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Reklam: info@nerodijital.com

Basın: info@sosyetiq.com