4 adımda cilt detoksu

Soğuk kış günlerinde cildinizi ölü derilerden arındırmak, beslenmesini sağlamak, hem içten hem de dışarıdan destek ile daha taze ve enerjik bir görünüme sahip olmak için cilt detoksuna hazır olun.

Temizliği önemseyin

Cilt bakım rutininizin atlanmaması gereken en önemli aşaması temizlik olmalı. Yüzünüzü sabah akşam bir temizleyici ile yıkayıp, ardından tonik ya da gül suyu ile silin. Bu arada temizleyicinizi cilt ihtiyacınıza göre seçebilirsiniz. Mesela kuru bir cildiniz varsa sabahları yağ formundaki temizleyicileri, akşam ise köpük olanları kullanabilirsiniz. Bunun yanında bol bol su içmeyi de önemsemenizde fayda var. Günde en az 2,5 litre su içmeyi alışkanlık haline getirin.

Gözeneklerinizi arındırın

Sağlıklı ve taze bir cilt görünümüne giden yolda altın kural; temizlenmiş, sıkı gözenekler. Gözenekleriniz ne kadar sıkı olursa siz de o kadar genç görünürsünüz. Bu yüzden geniş gözeneklerin içini temizlemek için önce buhar banyosu yapın. Eğer siyah noktalarınız varsa, hazır buhardan dolayı yumuşamışken peçete yardımıyla çok nazikçe sıkıp temizleyebilirsiniz. Yumuşak bir peeling ile de yüzünüze kontrollü bir şekilde dairesel hareketlerle masaj yaparak cilt yüzeyindeki ölü derilerden kurtulabilirsiniz. Ardından sıkılaştırıcı bir tonik kullanmayı ihmal etmeyin. Kil ve kömür içeren maskeler de cildi derinlemesine arındırmada oldukça başarılı.

Vitamin desteği alın

En az yediğimiz içtiğimiz şeyler kadar, cildimize sürdüğümüz ürünler de cilt kalitesi ve sağlığı için büyük önem taşıyor. Bu yüzden ona dışarıdan mümkün olduğunca güçlü içeriklerle destek vererek daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlayabilirsiniz. Son yılların en popüler cilt bakım trendlerinden olan vitamin desteği ile siz de cildinizdeki kırışıklar, çizgiler, renk eşitsizlikleri, matlık ve leke gibi birçok cilt problemine karşı koyabilirsiniz. Bu konuda en çok fayda sağlayanlar arasında A, C ve E vitaminleri geliyor. 

İçeriden güzelleşin

Sağlıklı bir cilde sahip olmak ve cilt problemleriyle mücadele etmek için sadece dışarıdan kozmetik ürün kullanımı tam anlamıyla yeterli değildir. Bunun için cildi içeriden de besleyecek birtakım şeyler yapmak gerek. Bu yüzden yediğiniz ve içtiğiniz şeylere de dikkat etmelisiniz. Özellikle de yememeniz gerekenlere. Gözeneklerinizin tıkanmasına, cildinizin matlaşmasına ve hatta sivilcelere neden olabilecek aşırı yağlı yiyeceklerden, kızartmalardan, glütenden, asitli ve şekerli içeceklerden, en başta da sigaradan uzak durarak değişimi fark edebilirsiniz. Ayrıca öğünlerinize antioksidanalkali mineraller ve kalsiyum yönünden zengin besinleri ekleyerek güzelliğinize önemli ölçüde katkıda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Reklam: info@nerodijital.com

Basın: info@sosyetiq.com