Yüz ve Boyun Estetiği

İnsan yüzünde çok bölge var, buralardaki hoşa gitmeyen küçük özellikler bile kişiyi oldukça üzebiliyor.

Kaş, göz kapağı, yanak, çene, dudak, alın ve boyun bölgelerinin bir arada tedavi edildiği farklı operasyonel yöntemler mevcut. Bu operasyonlarda en önemli kriter kişilerin doğal görüntüsüne ve ifadesine zarar verilmeden, istenilmeyen kırışıklık ve sarkıklıkların giderilmesini sağlamak.

üz germe ve boyun germe operasyonları birbirlerinin sınırlarına girdikleri için çoğu zaman birlikte ele alınması gereken, ancak ihtiyaca göre ayrı ayrı da yapılabilecek operasyonlardır.  Zaman içerisinde deri, yağ ve kas dokuları esnekliğini ve sıkılığını yitirir, yüz kasları zayıflayarak gevşer, yağ tabası ise eriyerek incelir. Bunun sonucunda yüzümüzde derin kırışıklıklar, yanakların sarkması, cildin buruşması, yüzümüzün yağ tabakası ile birlikte aşağı doğru sarkması, yüzümüzdeki mevcut yağ yastıkçıklarında hacim olarak bir küçülme (atrofi) ve buna paralel yüzümüzde bir düzleşme, küçülme görülür. Yaşlanan yüzün 10-15 yıl önce ki görünümüne geri döndürülmesi yüz gerdirme ameliyatı ile mümkündür. Bazen sadece yüz gerdirme, bazen sadece boyun gerdirme ameliyatlarına ihtiyaç duyulurken; bazı hastalarımızda hem yüz gerdirme hem boyun gerdirme iki operasyon da birleştirilebilir. Bu tamamen deformasyonun boyutu ve bölgesi ile ilgili bir durumdur.

Cerrah Seçimi

Yüz ve boyun germe ameliyatında cerrah seçimi çok önemlidir. Hastalarımızın yüzü belki zaman olarak 10-15 yıl öncesine döndürülecektir fakat yaşlanma süreci devam edecektir.  Bu nedenle bir on-onbeş yıl sonra tekrar müdahale ihtiyacı olabileceği düşüncesiyle bu geliştirilen yöntemler tekrarlanabilir olmalı ve birinin yapılması ileride bir başka yöntemin yapılmasına engel olmayacak şekilde olmalıdır. İkinci önemli konu ise; yüz mimik kaslarını hareket ettiren sinirlerin ameliyat sürecinde korunmasına ve zarar görmemesine çok dikkat edilmelidir. Bunun için konusunda uzman bir estetik cerrah ile birlikte çalışmanız çok önemlidir.

Yüz Gerdirme Ameliyatları

Hastalarımızın yüz deformasyonun çok yüksek olması durumunda tüm yüz gerdirilir, gerek görülürse boyun gerdirme de operasyona dahil edilir. İleri derecede sarkmanın olmadığı hastalarda ise mini face lifting ameliyatları ile sadece sorunun olduğu bölgelere müdahale edilir. Orta yüzün gerdirilmesi ve çeneye müdahaleler en sık yapılanlardır.

Mini face lifting tüm yüzün gerdirildiği ameliyatın sınırlı bir versiyonudur. Henüz tam yüz gerdirmeye ihtiyaç duyulmayan ama yüzde orta derecede sarkmaların oluştuğu durumlarda başvurulan bir operasyondur. Çok basit yöntemler kullanılarak hastalarımızın büyük değişimler yaşamasını sağlarız. Bu ameliyatlar yüze yapılan hacim artırıcı yağ enjeksiyonları ile kombine edilebilirler. Düzleşen yanak bölgelerine kendi yağ dokularınızı taşıyarak ek canlılık ve dolgunluk sağlanır. Orta yüz bölgesinde hafif sarkıklık durumunda saç içi (şakaklardan) ve ağız içinden cilt altına girilerek dokular yukarıya doğru çekilir.  Bu ameliyat tam yüz germeye göre çok küçük kesiler ile yapılır.

Total yüz gerdirme ameliyatı ise (total face lift) orta yaşı aşmış, yüzünde ileri derecede sarkma ve deformasyon gelişmiş hastalar için uygun operasyondur.  Hastaların şakak bölgesindeki saç içlerinden başlayıp, kulak önünden inip kulak arkasına dolaşan bir kesi oluşturulur. Bazı operasyonlarda çene altında da kesi oluşturulabilmektedir.  Bu kesilerden deri altına girilerek, yüz kaslarının üzerindeki  kılıfı ve yağ tabakası ile yukarıya doğru gerdirme işlemi yapılır.  Yüz üzerindeki derinin de fazlalıkları alınıp gerdirme işlemi yapılarak kesiler kapatılır. Ameliyat sonrası izler pembe çizgiler halindeyken zamanla renkleri sönükleşecektir.  Kesi izleri çene altı, kulak arkası ve saç içi  gibi görünmeyecek bölgelerde bulunduğu için sorun teşkil etmeyecektir.  Kulak önündeki kesi ise kulak çizgisi ile birleştirilerek doğal bir çizgi görünümü vermesi de plastik cerrahınız tarafından planlanacaktır.

Boyun Gerdirme Ameliyatı

Yaşın ilerlemesi, fazla miktarda kilo alınıp verilmesi, genetik faktörler gibi sebeplerle gıdı olarak adlandırdığımız çene altı bölgesinde gevşemeler ya da yağlanmalar oluşur.  Bu gelişmeler deri bolluklarına ve yüz şeklinin bozulmasına neden oluşturur ve kişiyi daha yaşlı gösterir.  Gıdı bölgesindeki yağ fazlalıkları da bu yaşlı görünüme eşlik eder. Bazen gıdı bölgesinin yağlanması sonucu boyun fark edilemez duruma gelebilir. Bu durumdan rahatsızlık duyan hastalarımız için boyun gerdirme ameliyatı iyi bir çözümdür. Günümüzde bayanların yanında erkek hastalarımızın da çok tercih ettiği bir estetik operasyondur.   Boyun gerdirme ameliyatı genellikle yüz gerdirme ameliyatının devamı olarak kullanılırken bazen sadece boyun gerdirme operasyonu da gerekli olabilir.   Gıdı bölgesi derisi vücudun diğer bölgesindeki derilerden farklı olduğu için gıdı bölgesindeki yağ fazlalıklarının liposuction yöntemi ile alınması çoğu zaman çok anlamlı olmayacaktır, sonrasında boyun derisinde hiç istenmeyen sarkıklık da oluşabilmektedir (erkekler de kısmen başarılı). Boyun bölgesinde yağlanmanın olması, elastikiyetin yitirilmesi, sarkmanın oluşması ancak yüz gerdirmeye hiç ihtiyaç duymayan bir hasta için, çene altındaki doğal kıvrımlar taklit edilerek kesi oluşturulması ile boyun gerdirme operasyonu yapılır.

Boyun gerdirme operasyonu tamamen ağrısız bir operasyondur. Hasta boyun altına yerleştirilecek drenlerden dolayı 2 gün hastanede yatışını yaptıktan sonra taburcu edilir. Boyun gerdirme ameliyatı sonrasında hastalarımız, çene ve boynun birbirinden ayrıldığını, çenenin belirginleşerek daha genç bir görünüme ulaşacaklardır.

Yüz ve Boyun Gerdirme

Yüz gerdirme ve boyun gerdirme tek başlarına gerekli olabildiği gibi,  bazı hastalarımızda hem yüz hem de boyun deformasyonu birlikte gözlemlenir. Bu gibi durumlarda, yüz gerdirme ve boyun gerdirme operasyonları aynı ameliyat içerisinde birleştirilirler. Yüz gerdirme operasyonunda kullanılan kesiler kulak arkasından saçlı deriye doğru uzatılarak boyun derisi ve kasları yukarıya doğru çekilir, fazlalık olan deri toparlanır ve kesi kapatılır. Yüz ve boyun gerdirme operasyonunda gıdı bölgesinde yağlanmanın da bulunduğu durumlarda liposuctionda operasyonun içine dahil edilebilir.  Yüz ve boyun germe operasyonu 4-5 saat süren ve tam teşekküllü hastanede genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Boyun cildinin altında kan birikimini önlemek için dren yerleştirilir. Yerleştirilen dren hastamızda iki gün kalır. Dren çıkartılması ile hastalarımız taburcu edilir.  Yüz ve boyun gerdirme ameliyatı sonunda hastalarımız daha gergin, estetik ve genç görünüme kavuşacaklardır.

Askılama Tekniği

Son yıllarda özel tasarlanmış askı maddeleri de yüz ve boyun estetiğinde kullanılmaya başlanmıştır. Bu askılar üzerinde dokuları tutmaya yarayacak çıkıntıları olan medikal ipliklerdir.  Çok ince iğneler ile deri altına yerleştirilen askılar, dokulara tutunarak, dokuları yukarı doğru çeker ve ciltde daha gergin bir görünüm ortaya çıkarır. Bu medikal askılar doğal asitlerden oluşur ve kullanıldıktan sonra, 8-12 ay içinde deri altında erirler. Askıların eriyerek bağ dokusuna dönüşmesi sonucunda sarkmalar tekrar ortaya çıkmaya başlayacaktır. Askılama tekniği 8-12 ay içerisinde tekrarlanması gereken bir operasyondur. Askıların dışarıdan hissedilme olasılığı yoktur. 30 dk süren kısa bir operasyondur. Operasyon sonrası hasta iki saat gözetim altında tutulduktan sonra günlük yaşamına dönebilir. Askılama tekniği ile sarkmalar düzelmiş olur ancak gıdı bölgesinde yağlanmaların olduğu hastalarımızda tek başına yeterli değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Reklam: info@nerodijital.com

Basın: info@sosyetiq.com