Yüz Şekliniz İçin En İyi Saç Kesimi Nasıl Seçilir?

Yüz şekliniz için en iyi saç kesimi nedir? Şık bir kısa bob kesimi mi? Yoksa çerçeveli yüzünüz için uzun katlar ile elmacık kemiklerinizi vurgulamak mı? Yüz şekillerini ve saç stillerini eşleştirmek için hassas bir denge var .

Yüz Şeklim Nedir?
Yüz şeklinizi anlamak her zaman kolay değildir. Saçlarınızı sıkı toplayarak işe başlayın. Elmacık kemiklerinizi, çene çizginizi ve çenenizi açıkça görebilmelisiniz. Ardından, fotoğrafınızı çekmesi için birinden yardım alın. Şimdi aşağıdaki fotoğraftan hangisine yüz şekliniz daha yakın tespit edin.. Zorlanıyorsanız şakaklara, çene kemiğine, alındaki saç diplerine ve çene ucuna birer adet nokta işareti bırakarak bu noktaları birleştirin.

Yüz Şekliniz İçin En İyi Saç Kesimini Seçme;
Yüzünüzün şeklini belirlediğinize göre, artık saç kesiminizi seçme zamanı. Yalnız bunu yaparken yaşam tarzınızı da düşünmelisiniz. Her sabah saçınızı yapmak için vaktiniz var mı? Kapıdan çıkmadan önce saçınızı sadece havluyla mı kurutursunuz?

Sabah rutininizi ve yüzünüzün hangi şekle sahip olduğunu belirledikten sonra, hangi saç stilinin yüzünüze en uygun olduğunu inceleyebilirsiniz.

Başlıklar içinde çok fazla geçen iki kesim türünü açacak olursak;
Bob saç kesimi için; Çene hizasına kadar gelen enseden bombeli saç kesimi diyebiliriz.
Long Bob (Lob) ise; Bob’a göre daha uzun, omuzlara kadar inen saç kesimi. Enseden bombeli olarak kullanan da var, asimetrik kesimli kullanan da…

Oval Yüzler için En İyi Saç Modelleri

Oval yüzler, yüksek elmacık kemikleri ve biraz daha uzun bir görünüme sahip alnına kıyasla; biraz daha dar bir çene çizgisine sahiptir. 

Oval yüz tipinin bir aşırılığı yoktur ve saçınızla dengelemeniz gerekmez. En zor bob hatta long bob saç kesimlerine kadar, tüm saç kesimleri oval yüz için uygundur. Sizin için mükemmel görünümü seçmek için kendi stilinizi ve saç türünüzü düşünün yeter…

En iyi saç uzunluğu, yüzünüzün dikdörtgene ne kadar yakın olduğuna bağlıdır. Biraz daha uzun ise, ince katlara sahip bir omuz uzunluğu veya daha uzun saç kesimi sizi düzleştirecektir. Daha yuvarlak bir yüze sahipseniz, kulak boyu bobs’u düşünebilirsiniz.

Kaçınmanız gereken tek model, düz uzun bir saç modeli. Bu saç modelleri gözünüzü aşağı doğru çeker, bu da özellikle yüzünüz uzunsa, biraz daha uzun görünmesine neden olabilir.

Yuvarlak Yüzler İçin En İyi Saç Modelleri

Ovale göre daha yuvarlak bebek yüzünüz mü var? Açılı Bob gibi daha kısa asimetrik stiller, yuvarlak yüz şekilleri için de güzel, daha cesur saç kesimi seçenekleridir. Pixie kesim de yüzü daha uzun göstereceğinden tercih edilebilir.. Bu yüz tipine sahip kişiler Pixie modeli kestirirken kahkül de tercih edebilir.

Daha uzun saç stillerini mi tercih edersiniz ? Yüksek bir yandan ayrım, yüksek bir at kuyruğu deneyin. Orta boy kesim istiyorsanız, kuaförünüzün çenenizi katmanlarla çerçevelendirmesini isteyebilirsiniz.. Daha uzun bir yüz görünümü için, çene çizgisi etrafında başlayan uzun katlara sahip daha yumuşak saç kesimlerini deneyin. 

Kaçınılması gereken şeyler ise; kulak hizasındaki kesimler! Bu kesimler yanaklarınızın daha tombul görünmesine neden olacaktır.  Ayrıca, yüz çerçeveli kısa katlar ve hacimli kıvırcık saç modelleri de yuvarlak yüzlü olanlar için önerilmez.

Dikdörtgen Yüzler için En İyi Saç Modelleri

Yüz şekliniz dikdörtgen ise; hemen her saç modeline ideal bir görünüm kazanarak daha güzel bir görünüme kavuşmanızı sağlamaktadır. Uzunluğa orantı veya üzerine çıkabilmek adına yüz genişliğini çoğaltan veya yanlara doğru hacim kazandıran saç modelleri bu yüz tipi için oldukça ideal olmaktadır.  Yüzünüz uzunsa, yani alnınız, çeneniz ve elmacık kemikleriniz hemen hemen aynı genişlikte ise, perçem kullanabilirsiniz. Yüzünüzün daha kısa görünmesini istiyorsanız, perçeminiz kaşlarınıza değen uzunlukta olsun..

Genel olarak, düz uzun saç stilleri yüzünüzün daha uzun görünmesini sağlar. Bu nedenle kısa veya elmacık kemiklerinde katlar ve hacimli doğal dalgalı saçlarla daha iyi görünürsünüz. 

Dikkat etmeniz gereken kesim ise; Çok kısa modeller! Bu kesimlerden uzak durun. 

Kalp Şeklinde Yüzler için En İyi Saç Modelleri

Daha dar bir çene, belirgin elmacık kemikleri ve daha geniş bir alnına sahip kalp şeklinde bir yüzünüz var mı? Eğer öyleyse, geniş alnınızı dengelemek için üstüne biraz kahkül ekleyin.

Uzun saçlarınız varsa, daha kısa bir çene çizgisi yanılsaması vermek için kahkülü doğru katlar ile kestirin. Katlar kalp şeklindeki yüzler için çok önemlidir, çünkü yüz şeklinizi yumuşatır ve daha uzun görünmesini sağlarlar. 

Kısa saç tercih ederseniz, bir pixie kesimi müthiş görünür. 

Fönün içe doğru yerine, dışa doğru olmasını seçin. Daha fazla hacim vermek için uçları kıvırın. 

Kalp şeklinde yüzler için en kötü saç stillerine gelince, geniş alnınıza dikkat çekecek olan çok kısa saçlardan ve orta ayrımdan uzak durun.

Kare Yüzler İçin En İyi Saç Modelleri

Elmacık kemikleri, alın ve çene çizgisi aynı uzunlukta olduğunda ve çeneniz özellikle açılı ve belirgin olduğunda, kare bir yüz şekliniz olur.

Kenarlarda daha uzun ve ortada daha kısa olan kesimleri kullanarak kare bir yüzün daha yuvarlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu tarz, yüzünüzü uzatır!

Çenenizin açılarını çene şeklinizi düzleştiren tousled bob ile yumuşatabilirsiniz. Güçlü bir çenenin daha yumuşak görünmesini sağlamak için katları içe doğru çevirin. 

Uzun saçları seviyorsanız, özellikle şık bir saç bandı ile saçlar arkaya çekildiğinde bir kontrast oluşturur. Yumuşak dalgalar ve katlar sert çizgilerinizi yumuşatır

Saçınızı sevimli hale getirmek istiyorsanız, doğal dalgalı yandan ayırmayı veya enseye yakın bir at kuyruğunu tercih edin.

Küt saç kesimlerinden, pixie gibi aşırı kısa saç kesimlerinden ve çene hizasında yüzünüzün daha da kutu gibi görünmesini sağlayan düz kesimlerden kaçının. 

Elmas Şeklinde Yüzler İçin En İyi Saç Modelleri

Yuvarlak yüzler gibi, elmas şeklindeki yüzler de geniş elmacık kemiklerine sahiptir – ancak daha dar bir çene çizgisi ve alına sahiptirler. 

Kısa saç istiyorsanız; kulak hizasının biraz altında kesilmiş hacim katan Bob ile saçlarını kestirerek hem kullanışlı hem de yüz şekline yakışan bir model elde edebilirsin.

Yüksekten toplanmış bir at kuyruğu ile harika görüneceğine şüphe yok. Bir yüksek toka kullanarak ve tepeye hafifçe yükseklik ekleyerek belirgin yanakları dengeleyebilirsin.

Tousled dalgaları ile, orta veya uzun katlı saç kesimleri ile bu şekli yumuşatabilirsiniz.

Üçgen Şeklinde Yüzler İçin En İyi Saç Modelleri

Alnından daha geniş bir çene çizgisi olan bir üçgen yüz şekline sahipseniz, göz veya elmacık kemiklerinin etrafında katlı kesimler size uygun. Kısa boblardan kaçının ama dalgalı, hareketli bir pixie size göre.. Üçgen yüz şekli için katlı saç modelleri saçlarını olduğundan daha hacimli ve dolgun göstereceği için yüz hatlarını daha yuvarlak gösterebilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Reklam: info@nerodijital.com

Basın: info@sosyetiq.com