Kitaptan Uyarlanan Yerli ve Yabancı Diziler

Okuduğunuz kitabın dizisini izlemek ister misiniz? Hem kitap okumayı sevenler hem de dizi izlemeyi sevenler için kitaptan uyarlanan yerli ve yabancı diziler bu yazımızda!

Bazı kitaplar vardır, elinize aldığınız zamana okumayı bırakmak istemezsiniz, bitirene kadar sayfalarca okursunuz. Kurgularıyla, karakterleriyle sizi içine çeker, okumaya başladığınız an tüm sahneler zihninizde canlanır. İşte böyle kitapları artık sadece zihninizde canlandırmanıza gerek yok! Netflix, ve HBO gibi Çeşitli televizyon kanalları bu ihtişamlı kitapları görsel bir şölene dönüştürerek izleyicilerle bir araya getiriyor.

Siz de dilerseniz önce bu kitapları okuyup ardından dizileri soluksuz bir şekilde izleyebilirsiniz ya da bu kez önceliği dizilere verip ardından kitapların dünyasını keşfe çıkabilirsiniz! Kimisi eski kimisi yeni olan çeşitli dizilerin, evde oldukça fazla vakit geçirdiğimiz pandemi günlerinde sizi mutlu etmesini ve eğlendirmesini dileriz!

Fi

Kitaplardan uyarlanan diziler
Fi, Azra Kohen

Fi kitabı aynı isimle televizyona uyarlanarak Fi dizisi haline gelmiş, Azra Kohen’in kaleminden çıkan bir eserdir. Deneyimin içinde kaybolmak yerine korkmadan deneyime sahip olmanın bir yolculuğudur Fi. İçerisinde aldanma, aldatma, manipülasyon hikayeleri barındırır. Fi, Çi ve Pi olarak yazılmış olan bu seri; televizyona uyarlanan bu televizyon serisi bir tür psikolojik gerilimi içinde barındırır. Siz de dizisini izlemek ya da kitabını okumak isterseniz hemen başlayabilirsiniz!

Aşk-ı Memnu

aşk-ı memnu

Halid Ziya Uşaklıgil’in yazdığı Aşk-ı Memnu, yazıldığı zamandan çok sonra televizyon dizisi olarak yayınlandığı için kitap ve dizi arasında büyük farklar vardır. Aşk üçgeniyle, entrika dolu olmasıyla ve maceraylarıyla çok sevilen Aşk-ı Memnu dizisi, “Beni, beni beni Bihter’ini” repliğiyle de akıllarımıza kazınmış durumda. Eğer hala izlemediyseniz final bölümüyle Türk dizi tarihinin en yüksek izlenme oranına sahip olan bu dizi izlemeli; henüz okumadıysan bir başyapıt olan bu kitabı okumalısınız.

Masumlar Apartmanı & Kırmızı Oda

madalyonun içi

Madalyonun İçi, Gülseren Budayıcıoğlu’nun kaleminden çıkan, TRT1 ekranlarında Masumlar Apartmanı, TV8 ekranlarında Kırmızı Oda isimleriyle gördüğünüz, izlediğiniz dizilerin temelini oluşturan bir kitap. Kitaptan uyarlanan diziler, toplumun psikoloji ile bir araya gelişini ele alıyor. Psikolojik temelli, hikayesi ile büyük bir yankı uyandıran ve biraz dramatik olan kitabı ve dizileri bir oturuşta bitirebilirsiniz!

Hakan Muhafız

Hakan Muhafız
Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikayesi, İpek Gökdel

Netflix orijinal ilk Türk dizisi Hakan: Muhafız (The Protector); fantastik, aksiyon ve bilimkurgu dolu, biraz da dramatik bir internet dizisi olarak biliniyor. Bu dizinin senaryosu ise Nilüfer İpek Gökdel’in Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikayesi kitaplarından uyarlanıyor. Başkahraman Hakan’ın görevi; İstanbul’un koruyucusu olmak, Ölümsüz’ü öldürmek ve şehri yıkımdan korumak. Bu yolda Muhafız’ın başına türlü işler geliyor, çeşitli maceralar yaşıyor. Okumaya başladıktan sonra elinizden düşürmeyeceğiniz İpek Gökdel’in bu sürükleyici romanı gerçek ve hayali birbirine karıştırıyor ve dizi de bununla birlikte yoğuruluyor!

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

Adını sık sık duyduğumuz, büyük bir fan kitlesi olan Sherlock Holmes da kitaptan uyarlanan diziler arasında yer alıyor. Sir Arthur Conan Doyle’in kaleme aldığı Sherlock Holmes, Mark Gatiss tarafından televizyon için geliştiriliyor ve ortaya mükemmel bir dedektiflik hikayesi çıkıyor diyebiliriz. Diziyle kitap arasında tabii ki bazı farklılıklar var; mesela dizi, romandan farklı olarak 21. yüzyılda geçiyor. Sherlock Holmes cep telefonu, laptop, otomobil, metro gibi araçlar kullanıyor. En yakın arkadaşı ve yardımcısı olan Watson ile Holmes’ün maceralarını kitap olarak okuyabilir ya da keyifle diziyi izleyebilirsiniz!

The 100

The 100 - 1. Kitap

Kass Morgan’ın nefes kesici bir distopik romanı olan The 100, aynı adla Netflix’ten kolayca izleyebileceğiniz bir diziye dönüştü. Dünya nükleer bir felaket ile mücadele etmek zorunda kalıyor ve bu mücadelenin ardından sağ kalanlar 300 yıl boyunca bir uzay gemisinde yaşamını sürdürüyor. Geçen zaman boyunca burada hayatını sürdüren insanlar, dünyanın eski haline dönmesini umut ediyor. Ama bunu kontrol etmeye kim cesaret edecek?

Mindhunter

Zihin Avcısı-Mindhunter

John Douglas & Mark Olshaker romanı olan Mindhunter (Zihin Avcısı), aynı isimle yine televizyon ekranlarından izleyebileceğiniz bir diziye dönüşüyor. Konusu gerçek hikayelere dayanan bu kitapta ve aynı zamanda dizide, tarihin en acımasız suçlularının zihinlerine giriliyor ve dünyaya onların gözünden bakmaya çalışıyor. Eski bir FBI ajanı John Douglas’ın anılarını Mark Olshaker ile birlikte kaleme aldığı bu kitap, psikolojik analiz yöntemiyle kurulan Davranış Analiz Birimi’nin hikayesi niteliğinde.

 Game of Thrones

Taht Oyunları | George R. R. Martin | Epsilon Yayınevi-Kişiye Özel Hediye

Game of Thrones ya da Türkçe ismiyle Taht Oyunları, George R. R. Martin’in kaleme aldığı epik fantezi serisi  Buz ve Ateşin Dünyası ile başlar. Ve George R. R. Martin’in başyapıt niteliğinde olan bu serisi, Game of Thrones ismiyle televizyon dizisine uyarlanır. Yazların onlarca yıl, kışların ise bir ömür sürebildiği bir diyarda geçen bu fantezi serisi, kitabın da isminden anlaşılabileceği gibi güçlü, derin ve etkileyici taht oyunlarını konu eder. Siz de soğukların kendini göstermeye başladığı, evlerimizde uzun uzun zaman geçirdiğimiz bu yapımı hala izlemediyseniz bu kış mutlaka diziyi izlemesiniz!

Giyim Tarzınız Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Reklam: info@nerodijital.com

Basın: info@sosyetiq.com