Diyete Başlayanlar İçin Doğru Bilinen Yanlışlar!

Günümüzde en sık yaşanan sorunlardan biri olan şişmanlığa, artık çocuk denilebilecek yaşlarda bile rastlamak mümkün.

Diyet konusunda öyle yanlış bilgiler var ki, doğrusunu öğrenmezsek kilo vermek yerine diyet yapma şevkimizi kaybedebiliriz. Bakalım bu yanlışlar neler:

Sıkı kahvaltı gün boyu tok tutar

Kahvaltı etmeden güne başlamak hiç doğru değil ama kahvaltıda çok yemek de söylendiği gibi iyi bir yöntem değil. Söylentilerin aksine sizi bütün gün tok tutamayacağı gibi gereğinden fazla kalori alırsınız.

Sık sık çok öğün metabolizmayı hızlandırır

Bir başka yanlış da az miktarda çok öğün yemek, aralarda da bir şeyler atıştırmaktır. Bu tip beslenme bazı insanlara uygun olabilir ama genellikle günde 3 kez sebzesi, salatası da olan öğün yemek en doğru olanıdır.

Az yağlı yiyecekler kilo yapmaz

Yediğiniz şeyin az yağlı olması, ille de kalorisi düşük olduğu anlamına gelmez. Mesela az yağlı hatta hiç yağsız yapılmış bir meyveli kek ile yağ konarak pişmiş kek arasındaki kalori farkı çok azdır. İş neyi ne kadar yediğinize bağlı.

Geç vakit yemek kilo aldırır

Bu da yanlış bir bilgi, eğer bütün gün dikkat etmeyip yüksek kalorili beslenirseniz, akşam yemeğini erken yeseniz de kilo veremezsiniz. Önemli olan 1 günde alacağınız kalori miktarını iyi hesaplamaktır.

Enerji içecekleri iyi bir alternatiftir

Vitamin ve mineral içeren enerji içeceklerinin diyete faydası geleceğini düşünmek de yanlış, çünkü bu içeceklerin kalorisi yüksektir. Zaten, sağlıklı bir diyet uygularsanız ekstradan vitamin ve mineraller gerekli olmayabilir.” 

Diyet yapmak kilo vermeye yeter

Bazı diyetler yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları gibi rahatsızlıklara karşı sizi korur ama her zaman istediğiniz kiloya gelmenize yeterli olmayabilir. Diyet yapmanın yanı sıra, yaşam tarzınızı değiştirmek ve egzersiz yapmak da gerekir.

Spor yapan istediği her şeyi yiyebilir

Günlük egzersizler ve aktif bir yaşam tarzı sadece kilo kaybı değil, aynı zamanda sağlıklı bir yaşam da sağlar, ancak çok spor yapmak size sınırsız yeme özgürlüğü vermez. İdeali harcadığınız ve aldığınız enerji miktarının dengede olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Reklam: info@nerodijital.com

Basın: info@sosyetiq.com