Cildinizi Canlandırın

Bazı besinler içerdikleri bileşikler sayesinde en az bakım yapmak kadar cildi onarmaya katkıda bulunuyor. Sağlıklı ve dengeli beslenerek cildinizin kışın bile ışıldamasını ister misiniz?

Cilde iyi gelen, cildi besleyen, koruyan, canlandıran cilt sağlığı için önemli bu besinleri beslenme düzeninize mutlaka eklemelisiniz..

Image result for foods that shining the skin
Cildi içeriden de beslemelisiniz.

Kemik Suyu

Kemik suyunun yüksek kollajen içeriği cilt elastikiyetini artırıp; kırışıklıkları ve diğer yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Kolajen tüketmenin cilt elastikiyetini, nemini ve sıkılığını geliştirirken; kırışıklıkları da azaltmaktadır. Bir çalışmada, 12 hafta boyunca C ve E vitaminleri gibi diğer cilt destekleyici besinlerle birlikte kolajen takviyesi alan kadınlarda kırışıklık derinliğinin önemli ölçüde azaldığı gözlemlenmiştir.

Balkabağı

Yüzde 90’ı su olan balkabağında; potasyum, magnezyum, çinko, kalsiyum, fosfor ve demir gibi çok önemli mineraller bulunuyor. Ayrıca A vitamini açısından oldukça zengin olan balkabağı, retinoid adı verilen bileşikler sayesinde de sivilce, iltihap ve diğer cilt problemlerinin iyileşmesinde yardımcı olur.

Ceviz 

Soğuk kış günlerinde, içeriğindeki omega 3 ve omega 6 sayesinde cildin doğal yağ bariyerini oluşturmaya yardımcı olan ve cildin kurumasının önüne geçen ceviz, lekelere karşı da kalkan görevi görür. İçeriğindeki önemli bir antioksidan olan E vitamini ve çinko ile de cildi besler, yaralarınızın iyileşmesinde etkili olur.

Greyfurt 

C vitamini, kolajen ve elastinin içeriği ile greyfurt cildi korumaya yardım eder. Yazın güneşin etkisiyle oluşabilen kırışıklıklar ve lekeleri azaltmaya yardımcı olurken, bağışıklık sistemini güçlendirerek, iltihaplı cilt problemlerini engeler.

Somon 

Vücudun ihtiyacı olan ancak kendi başına üretemediği doymamış yağ asitleri içeren somon, hücre zarlarının bütünlüğünü koruduğu için sağlıklı cildi destekler. Hücre zarlarının güçlendirilmesi, erken yaşlanmaya neden olan bozulmalara karşı koruma sağlar. Ayrıca selenyum içeriği sayesinde cildi dış etmenlerden gelen zararlara karşı da korur.

Yeşil çay 

Yeşil çay antioksidan kapasitesi sayesinde cildin yenilenmesini hızlandırır ve kolajen üretimini destekler. DNA’nın zarar görmesini engeller ve yaşlanmayı geciktirir. Ayrıca yeşil çayda bulunan polifenol adı verilen bileşikler antiinflamatuar etki göstererek vücutta iltihaplanmayı azaltabilir.

Avokado 

İçerisindeki E vitamini ve sağlıklı yağlar sayesinde cildi nemlendirmeye yardımcı olan avokado, aynı zamanda C vitamini sayesinde de cildin elastik yapısını korur. Antioksidan kapasitesi yüksek olan bu vitaminler deri hücrelerindeki DNA hasarını da azaltabiliyor. Ayrıca; güneş ışığı, sigara ve çevre kirliliği ile ortaya çıkabilen serbest radikallere karşı savaşarak ciltteki zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

Brokoli 

A vitamini, C vitamini ve çinko minerali açısından zengin olan brokoli cilt güzelliği için oldukça önemli gıdalardan biri. Ayrıca yapılan klinik çalışmalar, içeriğinde bulunan sulforaphan sayesinde serbest radikallere karşı vücudu koruduğunu ve cildin yaşlanmasını geciktirdiğini ortaya koymaktadır.

Bitter çikolata 

Çikolatanın kakao yüzdesi ne kadar yüksek ise faydası da o kadar fazla oluyor. Yapılan klinik çalışmalar, kakonun cildi daha yumuşak ve nemli tutmaya yardımcı olduğunu gösteriyor ancak şeker oranı düşük çikolatayı seçmeyi ihmal etmeyin ve günlük tüketim miktarı olarak 20 gram (yani 2 küçük kare) çikolatayı aşmayın.

Yumurta 

İçeriğindeki A vitamini sayesinde cilt dokusunun yenilenmesine yardımcı olan yumurta; zengin selenyum içeriği ile de öne çıkıyor. Yapılan birçok çalışmaya göre selenyum deri kanserini önlemede anahtar rol oynarken elastin de cilt yapısı için kilit öneme sahip.

Kuru baklagiller 

Kalsiyum, çinko, magnezyum ve demir yönünden de zengin olan kuru baklagiller ayrıca B12 hariç diğer tüm B vitaminleri için de güzel bir kaynak. B vitaminleri cilt sağlığının korunmasına destek olup, cildi nemlendiriyor ve iltihabı önlüyor. Ayrıca baklagiller içeriğindeki çinko sayesinde A vitamini seviyelerini artırır, akneye karşı cildi korur.

Yaban mersini

Yaban mersini doğanın en iyi süper yiyeceklerinden biridir. İçeriğindeki antioksidanlarla ışıldatan yaban mersini, vücudunuzun hücreye zarar veren, cildi yaşlandıran serbest radikalleri bastırmasına yardımcı olur. Bu meyve ayrıca kollajen liflerinin gücünü arttırmaya yardımcı olur.

Sızma Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı , dünyadaki en sağlıklı yağlardan biridir. Cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olur. Cilt üzerinde güçlü anti-enflamatuar etkilere sahiptir ve güneşin zararlı etkilerinden koruduğu gözlenmektedir.

Cildinizi korumak için yeterli temel besinlerini aldığınızdan emin olun. Bu listedeki yiyecekler cildinizi sağlıklı, güçlü ve çekici tutmak için harika seçeneklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın

Reklam: info@nerodijital.com

Basın: info@sosyetiq.com